Text

Začíná tříměsíční vláda tmy... Listopadový mailing

Drazí a milí přátelé,

Po měsíční pauze se zase ozývám s aktuálním článkem a (dole pod ním) s přehledem našich „konstelačních“ aktivit. Ale nejprve něco pro duši:

V parku
Opět se procházím ve starém parku,
Ó! To žlutě-rudé ticho květin.
I vy smutníte, něžní bozi;
Též podzimní zlato jilmů.
Nehybně ční z modravých tůní
Rákos, umlkl večer drozdí zpěv,
Ó! Tak skloň i ty své čelo
Na předkům chátrající mramor.

To byl (v mém překladu) Georg Trakl, rakouský básník, který se narodil 1887 a ve věku pouze dvaceti sedmi let umírá v Krakově. Jeho temně-depresivní, nicméně krásné a hluboké básně se výborně hodí nejen do tohoto ročního období – kdy počínaje Samhainem začíná tříměsíční vláda tmy – ale i k opětnému zesílení pandemie a naši starostem ohledně bezprostřední budoucnosti.

Trakl to, chcete-li, „nedal“ – po studiu farmacie ve Vídni byl coby zdravotník odvelen na frontu na polsko-ukrajinské hranici (Gródek), kde hrůzy války ještě prohloubily jeho deprese. Pokusil se zastřelit, byl poté umístěn do nemocnice v Krakově, kde se třetího listopadu 1914 předávkoval kokainem. Ale – dá se skutečně říci, že to„nedal“?

Je to už dávno, kdy jsem v městské knihovně ve Štuttgartu bezdechu přibližně deset minut stále a stále četl první polovinu jeho básně „V Parku“, která, co by typografické umělecké dílo, visela na jedné stěně. Od té doby je Trakl „v mém srdci“, abych to tak konstelační řekl. A asi nejen v mém. Takže je nesmrtelný, tak jako vše, co se nám vryje do duše. Nebo, jak to řekl Hemingway: „A jestli jsi někdy miloval ženu nebo zemi, prožil jsi výjimečné štěstí, a umřeš-li potom, to už není důležité.“

Keltský svátek Samhainu, z kterého pak křesťané udělali dušičky, býval slaven jako začátek roku. To se zdá být velice podivné – jaký je to začátek, když světla ubývá a vše je podzimně-depresivně naladěné? Jenomže jako každý „pohanský“ svátek, i Samhain nás nutí k hlubokému zamyšlení. K otázce, proč se tak bojíme tmy, smrti a toho okamžiku, kdy „umlká drozdí zpěv“. Proč bojujeme jak šílení o trochu prodloužení „světla“ (nebo i života) i tehdy, kdy bychom mohli vydechnout a spočinout – vždyť vše v přírodě je cyklické a po každé tmě následuje opět světlo, tak jako po každém světle přichází zákonitě tma.

Je to tím, že jsme nejen že propadli omylu polarity a preferujeme neustále něco před téhož opakem, ale že jsme se příliš upnuli k onomu „vrchnímu“, božskému, mužskému či prostě „jang“-aspektu naší existence a jeho opak, temný, „spodní“ aspekt Země či Bohyně, onen „jin“-aspekt přehlížíme a odstrkujeme. Již tisíciletí. Létáme ke hvězdám, ale ignorujeme naše podvědomí, a především jeho temné části.

A tak se nám, periodicky, tento aspekt vrací a připomíná. A protože s ním nesouzníme, protože ho odmítáme, připomíná se nepohodlně, násilně, ničivě. V podobě krizí, záplav, sucha či pandemie, se kterou si nevíme rady, takže nám zbude jen panika. Což je pojem, odvozený od řeckého boha Pana, ale možná i od onoho spirituálního mužského principu – „Pán“. A žádný „pán“ nás před ignorovanou, ale všemocnou Bohyní nezachrání.

Po dvaceti letech konstelací jsem si zvykl na to, že k životu patří nejen to krásné, lehké a světlé, ale i to opačné. Pokud to přijmeme, ztratí to pro nás onen děsivý, panický aspekt. A za to, za tento klid v mé duši, jsem hluboce vděčný. Mým učitelům – Oshovi, druidu Antonovi a Betru Hellingerovi, ale především Jí. Dceři, milence, matce i babici. Té, z jejíhož lůna jsme se na tento svět dostali a do jejíž náruče se jednou navrátíme.

+++++++++

V následujících měsících se jednak budeme koncentrovat – z pochopitelných důvodů – na velice „zásadní a základní“ webináře, jednak, doufejme již v prosinci, na opět prezenční konstelační semináře, ve kterých se chceme zabývat několika hlubokými tématy. Posuďte sami:

9. listopadu 2020 začíná první díl našeho trojdílného webináře „Velká cesta“. Bude to cesta ke zdrojům našeho života, k tomu, co je velké a co nám tedy dává sílu – pokud to ovšem uznáme a pozveme do našeho života. V tomto prvním dílu se podíváme formou zamyšlení, malých konstelačních příkladů, ale i vašich dotazů a zkušeností na naši původní rodinu – tedy na ony „předky“ jimž sice „chátrá mramor“, kteří ale samozřejmě stále žijí a působí v naší duši. A pozor – do 3. 11. (24:00) poskytujeme zvýhodněnou cenu za včasné přihlášení! Další dva díly tohoto webináře se uskuteční 23. 11. (téma vztahy) a 9. 12. (téma práce a poslání). Info a přihlášky zde.

10. listopadu se koná další mužský kruh – tentokrát online-formou. Takže se ho může zúčastnit neomezený počet chlapů. Téma je moudrost, spiritualita, osvícení (to vše, uznejte, potřebujeme zrovna teď jako sůl) a také přechodový rituál BLÁZNA. Přihlásit se můžete za sníženou cenu přes Maitreu.

V sobotu 14. listopadu nabízíme další důležitý webinář o „Finančních přesvědčeních“ a sice ve formě celodenního setkání (s přestávkou na hojný 😊 oběd) a to za velice atraktivní cenu 1500,- (v této ceně je pak i záznam webináře). Přihlášky zde.

18. listopadu, v případě, že do té doby se již budeme moci scházet, vás pozveme na další večer „Konstelací bohů a mýtů“ do Náprstkova muzea. Tentokrát se budeme zabývat mýty starověkého Řecka. Pokud budou omezení přetrvávat, posunujeme tento večer na začátek roku 2021 a prosíme již přihlášené o pochopení. Info a přihlášky zde.

6. prosince 2020 je termín, na který jsme už podruhé museli přesunout seminář „No sex – aneb: Když v lásce chybí Erós“. Před rokem měl tento seminář takový úspěch, že jsme ho naplánovali na duben, pak přesunuli na říjen a nyní na prosinec. Jsme ovšem stoprocentně rozhodnuti ho udělat prezenčně (konstelace na toto téma jsou opravdu hluboké a objasňující skryté příčiny), takže: Vire, ustup! (A i kdyby, tak nejpozději začátkem 2021 to bude!) Přihlášky zde.

11. – 13. prosince 2020 se všichni už zase těšíme na Konstelace pohádek a mýtů, každoroční předvánoční „highlight“. Více o semináři zde.

16. prosince 2020 nabízíme pro podnikatele/ky a manažery/ky seminář „Královská cesta“. Zde si malý okruh lidí z byznysu může nejen postavit konstelaci na své téma, ale seminář funguje již dlouho jako setkávání majitelů firem a lidí v klíčových pozicích, kteří jsou otevřeni novým vizím a přístupům ke světu. Info na mých business-stránkách www.janbily.cz

A především: VÝCVIK 2021
Začíná horká fáze přihlašování do dalšího ročního výcviku „Konstelací, rituálů a dramatu“. Vše o šestnáctém (pokud se nepletu 😊) ročníku konstelačního výcviku najdete zde.

Tak… a to bylo pro dnešek vše.
Objímáme vás (distančně) a zůstaňte zdraví a ehm… pozitivní, tedy naladěním!
Jan Bílý a Lenka Konečná

 

11