Posts20

Konstelace na téma hravé vnitřní dítě

Víkendový seminář s Janem Bílým
Termín: 22. – 24. 3. 2024
Cena: 4200,- 
Místo konání: DVAN, (budova 2N), Pod vinicí 2028/20,
Praha 12-Modřany
Časy: Pátek 17:00 – 20:00, sobota 9:30 – 17:00, neděle 9:30 – ca. 16:00
Rezervace a přihlášky zde

Co je vlastně “vnitřní dítě”?

Vnitřní dítě je zdroj hravosti, kreativity, zvídavosti a radosti v nás, pomáhá nám v osobním růstu, poznání a objevování světa, vede nás k úžasu a nadšení.

V průběhu dospívání se však toto vnitřní dítě stahuje zpátky a dělá místo několika “dospělým hlasům” . Tito nám říkají, abychom byli vážní a vážení, seriózní, zodpovědní, pilní a pracovití. Psychologicky viděno se většinou jedná o introjekty našeho okolí, rodičů, vychovatelů, někdy i starších a “úspěšnějších” kamarádů.

Trauma? Zranění?

Ale nejen to. V pozdějších letech se často dostaneme k přesvědčení, že naše dětství bylo těžké a traumatické – že tedy je naše vnitřní dítě “zraněné”. To samozřejmě může být pravda, ale také nemusí. Každopádně jsme přežili, a tak, namísto abychom si stěžovali na naše dětství, rodiče a příbuzné, můžeme si říci, že to, co jsme jako děti zažili, lze proměnit v dovednosti a schopnosti – minimálně v schopnost přežít. 

A jedna skutečnost tento způsob nahlížení na vnitřní dítě radikálně podporuje – téměř vždy, když do konstelace postavíme naše vnitřní dítě, tak se ukazuje, že se s jistým nepochopením dívá na dospělého a říká: “Já si chci hrát a mohu tě to také naučit, když se na mě nebudeš dívat jako na nějakého kripla.”

Důležité pro rodiče

V tomto novém semináři, který není určen jen těm, kteří kdysi byli dětmi a nynyí na své dětství chtějí změnit pohled, ale i RODIČŮM, kterí mají sami děti,  se budeme pídit po stopách našeho vnitřního, zářícího, hravého dítěte. A možná, že nakonec uzavřeme s naším dětstvím, s rodiči a příbuznými smír. Což nám velice pomůže v dalším život. A nejen nám, i naše děti to s námi budou mít mnohem jednodušší.

Další, dřívější článek o práci s vnitřním dítětem – najdete zde