Text

Barevná mozaika předků - v nás

Aneb: Jak z konfliktu udělat výhodu..

Máte (někdy) pocit, že se ve vás sváří různé pocity, vlastnosti nebo touhy, které se neslučují, ba co víc, které se vzájemně vylučují? A že právě tento svár uvnitř vás je příčinou vašich těžkostí? Nabízím takovou “konstelační metodu”, jak tento problém vyřešit.

Nedávno jsem řešil s klientem jeho velký partnerský problém: Vždy, když někoho našel, tak se brzy ukázalo, že si (opět) vybral právě takovou osobu, která se ke “spořádanému rodinnému životu” vůbec nehodí. A tak se mu to dělo již dlouho.

Jako první krok k nějakému řešení jsem se v průběhu konstelace dostali k tomu, že to nebyla vina té osoby, ale že v samém klientovi existuje napětí mezi “Vnitřním vlkem samotářem” a “Otcem spořádané rodiny”. 

A tak jsme zapátrali v jeho předcích – a vida, tyto dvě poměrně antagonistické vlastnosti (nebo spíš touhy) se vyskytovaly tu u jednoho, tu u jiného předka. A skrze celou jeho rodovou linii až do nějakého čtvrtého kolene se stále opakovaly. Například se jeho babička mermomocí nechtěla vdát (chtěla do kláštera), zatímco její muž – dědeček toužil po rodině a “spořádané” manželce. 

Červená a zelená

Představte dva kbelíky barvy: Jeden se zelenou a jeden s červenou. Normálně, když je slijete dohromady, tak vznikne hnusná hnědá (=problém klienta). Notabene když těch barev bude ještě více. A jak z konstelací víme, v nás se “slévají” energie a vlastnosti předků, především tehdy, když tito předci nedošli usmíření.

Na tomto bodě naší konstelační práce jsme udělali jeden důležitý krok. Namísto, aby se klient pod tímto vnitřním konfliktem hroutil, tak se mu podařilo vidět tyto “antagonické” (tj. nesmiřitelné) části své psýché jako OBROVSKOU ŠANCI. Jako nesmírné rozšíření “záběru”, jako velkou a úžasnou mozaiku RŮZNOBAREVNÝCH pramínků, ze kterých se skládá jeho život. Jako pointilistický obraz nějakého Georgese Seurata (viz foto), které se s odstupem skládá do harmonického celku.

Můj klient pochopil, že namísto aby trpěl pod hnědou, může s červenou a zelenou (a dalšími barvami) tak nějak žonglovat a vytáhnout hned tu jednu barvu (poděkovat jednomu předkovi), hned zase tu druhou (a poděkovat druhému předkovi.) Bylo to super vidět, jak se z PROBLÉMU stala VÝHODA. A tak to můžeme dělat s vnitřními energiemi (vlastnostmi), které jsme zdědili od různých předků, a které se v nás sváří, vždy. 

(Pokud jste dočetli až sem a máte zájem se podívat – ať už v individuálním sezení nebo ve skupinové konstelaci – na ten “váš” problém – zde najdete přehled všech seminářů příštího půl roku a zde podmínky individuálního sezení.)


Doplněk:

Na mém FB jsem po zveřejnění tohoto článku dostal následující důležitou otázku:
A prosím mohl byste uvést příklad v praxi? Jaké k němu budou teď chodit partnerky? Pochopila jsem to správně, že potřebuje být sám a zároveň s rodinou? Jak to bude probíhat v praxi? Nemyslím to zle. Opravdu mě to zajímá. Díky moc.
Na to má odpověď:
Ta otázka se takto nedá zodpovědět. Jde totiž primárně o jeho VNITŘNÍ změnu – kdo k němu pak bude “chodit”, je úplně jedno. V okamžiku, kdy někdo ze svého VNĚJŠÍHO konfliktu udělá vnitřní harmonii ho pak už nebude ten vnějšek až tak trápit – prostě si s tím začne hrát.

—————————-
Zpátky na hlavní stránku

Zpátky na stránku o experimentálních formách konstelací